Advertisement
НОВИНИ

Крум Хаджигеоргиев: Смолян припозна потенциала на нашата инициатива за откриване на 10 технологични училища

Крум Хаджигеоргиев е председател на УС на БАСКОМ. Той е възпитаник на Американския университет в България, изпълнителен директор за Югоизточна Европа в консултантската компания в областта на дигиталната трансформация Kin+Carta, която наскоро бе придобита от френската компания Valtech, чиито екип след придобиването наброява 8000 специалисти. Основател е на българската софтуерната компания Melon с офиси в България, Северна Македония и Косово.

Какво води БАСКОМ в Смолян, г-н Хаджигеоргиев? В последните години БАСКОМ провежда изнесените си заседания извън София и търси активна връзка с училищата и местната власт. Защо?

Наистина в последните години БАСКОМ полага сериозни усилия да развиваме местните ИТ еко системи в отделни райони на България. Последното, което искаме, е успешната високотехнологична индустрия на България да е локирана единствено в София, Пловдив, Варна и Бургас. Виждаме много ясно сериозните демографски проблеми, които имаме, и смятаме, че софтуерната индустрия има потенциал да помогне за разрешаването им.

Единият повод да изберем за есенната ни среща Смолян е свързан с това, че в асоциацията ни има дейни членове от Смолян, които остават силно свързани с родния си град и искат да помагаме заедно за развитието му. Конкретният повод, обаче е, че местните лидери и местната администрация истински припознаха потенциала на нашата инициатива за 10 технологични училища и показват с действия и амбиция желанието заедно да осъществим такъв проект там. Вярваме, че подпомагайки развитието на таланти и екосистеми с висока добавена стойност, подпомагаме както самите региони, така и добруването на хората в цялата страна.

Смолянска област е известна с добрите резултати на учениците в НВО, образованието ни е качествено, но въпреки това младите хора рядко се задържат тук. Какво софтуерният бизнес може да направи, за да се промени това?

Когато младите хора виждат възможности за предприемачество и кариерно развитие в София или големите градове, то е естествено те да избират да идват към тях. Регионите трябва да се правят привлекателни за талантливите млади хора, за да избират те да остават в тях. Това е постоянно съвместно усилие на общините, бизнеса, неправителствения сектор, цялото общество. Ето, ние от софтуерна влагаме много в модерното образование. Когато имаме подготвени кадри в даден регион, е много по-лесно да направим инвестиции в отваряне на офиси и развойни центрове на място. По-лесно е и да убедим младите хора, които в нашия сектор са свикнали да са доста мобилни и да работят от всякъде, да се преместят със семействата си на такова чисто, уютно и сигурно място, каквото е Смолян. За целта обаче те трябва да имат не само бизнес възможности, но и добра среда за живот = училища, детски градини, театри, кина, ресторанти, кафенета. Това е дългосрочна перспектива, но тя има смисъл за всички – за нас като бизнес, за образованите млади хора, за местната икономика и възраждане на живота в тези отдалечени региони. Всички подобни инициативи започват с малки стъпки и лично запознаване с хората.

В областта има немалко производства, които активно ползват високи технологии. Въпреки това офисите на софтуерните компании са малко тук. Какво ви липсва, за да започнете да откривате офиси в градове извън София, Пловдив и Бургас?

Лесният отговор е – критична маса от талант и съответно малка притегателна сила на еко системата. Това обаче се променя със ясна визия, мотивация и работа в синхрон. Ако една брънка от горепосочените не работи и няма желание за промяна, то тогава шансовете да се върви напред са много по-малки и всичко се свежда до въпрос на късмет и инат у единици предприемачи.

БАСКОМ има кауза за откриване на 10 технологични училища в страната. В същото време все по-малко деца избират да се явяват на матури по математика. Какво ще се стане, ако се окаже, че няма достатъчно деца за тези училища?

Всяко начало е трудно, но вече има успешни примери, които ясно показват, че секторът е успешен, кариерното развитие в областта е примамливо и дава възможност за качествен и пълноценен живот. Ако младите хора виждат, че имат този шанс и се вдъхновят от успеха на другите примери, то няма как да не видим все повече деца както от Смолян, така и от околните населени места да избират именно този път. Освен в това в Смолян има изключителни традиции в сферата на природо-математическото образование. Това е ценен ресурс, от който всички трябва да се възползваме.

Всяка година вие правите равносметка за състоянието на софтуерния сектор в страната. Каква ще е тя за 2024-та?

Макар и трудна за много от софтуерните компании, 2024 е отново година на двуцифрен ръст. Да, по-бавен от страхотните години след пандемията, но двуцифрен. На фона на цялата икономика, мисля, че имаме поводи да сме горди от факта, че продължаваме да сме един от двигателите на икономиката и създатели на нови работни места.

БАСКОМ заедно с други ИТ асоциации заяви, че иска присъствие в Тристранния съвет чрез обединението БРАИТ. Какви са целите ви там?

Целите са ясни – иновативният бизнес с висока добавена стойност вече е достатъчно голям и стратегически важен за икономиката на страната, за да получи нужната чуваемост и да залага посоката й на развитие. В дневния ред на Тристранния съвет темите в голяма степен са други, а не такива, каквито са важни за нас и за напредъка на българската икономика. Имаме ясна идея на къде искаме да се движим и е редно да сме на масата, където тези стратегически разговори се случват.

Advertisement

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button

Adblock Detected

Не можете да сърфирате в Отзвук.БГ, ако блокирате рекламите в сайта!