Уникален успех в Смолян: Над 50 тромба бяха извадени от белия дроб на пациент

Около петдесет кръвни съсирка бяха отстранени от белите дробове на мъж в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров” – Смолян, при животоспасяваща интервенция. Макар подобни катетърни процедури да се практикуват от години в напреднали клиники по света, тук впечатлява броят на извадените тромби и успешният завършек без помощта на специален тромб аспиратор. За този случай, за дейността на инвазивния сектор и за предизвикателствата в мотивирането на пациентите разказват д-р Николай Илиев, д-р Окан Алиман, началникът на Кардиологично отделение д-р Нина Шехова и изпълнителният директор на болницата д-р Марин Даракчиев.
Редкият случай – над 50 тромба без тромб аспиратор
„Искаме да споделим един интересен, макар и не толкова „екзотичен“, колкото животоспасяващ случай,” каза пред „Отзвук“ д-р Николай Илиев – инвазивен кардиолог в смолянската болница. Пациентът пристигна по спешност, първоначално със съмнения за остър миокарден инфаркт. „Кардиограмата го подсказваше, но коронарните съдове се оказаха абсолютно чисти,” обясни д-р Илиев. Тогава екипът решава да провери и белите дробове – и открива масивни, пресни тромби в двете белодробни артерии.
Медицинската диагноза е белодробна тромбемболия – състояние с много висок риск за живота. В подобни случаи обикновено се прилага медикаментозна тромболиза или се използва т. нар. „тромб аспиратор“, чрез който съсиреците буквално се изсмукват. В Смолян обаче, поради липса на специалния апарат, лекарите се справят по друг начин – механично (катетърно) отстраняване на тромбите. „Извадих ги буквално един по един,” уточнява д-р Илиев, който се справя с предизвикателството благодарение на натрупания опит и професионализма.
За постигане на по-добър ефект се прилага и „катетърно насочена“ тромболиза – инжектиране на мощни медикаменти директно в белодробните артерии, което разлага съсиреците. „Пациентите буквално започват да дишат нормално още на операционната маса,” допълни специалистът. Процедурата е преминала успешно, а мъжът е възстановен и избегнал сериозни дългосрочни усложнения като трайно високо налягане в белия дроб или хроничен задух. Подобен случай е имал преди това, макар и не с толкова масирана тромбоемболия, и д-р Окан Алиман с млада жена от село Гьврен.
Инвазивният сектор на кардиологията – гордостта на болницата
Шест години след създаването си, инвазивният сектор на кардиологично отделение в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров” вече се нарежда сред водещите в страната. „През него са преминали близо 8000 пациенти за шест години,” споделя д-р Марин Даракчиев – изпълнителен директор на болницата. „Всяка година не падаме под 1200 пациенти и под 800-900 интервенции, което покрива европейските критерии за ефективност.” каза д-р Илиев.
Началникът на отделението по кардиология, д-р Нина Шехова, подчерта, че „предстои въвеждане на нова методика за лечение на тромбоемболизъм и нова апаратура, залегнала в инвестиционната програма на болницата.” Високите професионални успехи, съвременната техника и използването на качествени консумативи – стентове, катетри и водачи – привличат пациенти от цялата страна и дори от чужбина, посочи д-р Даракчиев.
„След въвеждането на инвазивната лаборатория спадна рязко смъртността от инфаркт на миокарда,” уточнява д-р Шехова. „Смисълът на нашата дейност е своевременно и бързо лечение на едни от най-острите състояния в медицината – острия миокарден инфаркт и острата белодробна тромбоемболия,” допълва д-р Илиев.
Секторът е ръководен от екип с дългогодишен опит. Д-р Николай Илиев, ученик на проф. Александър Чирков, и д-р Окан Алиман – доктор по медицина, са сред първите, дали старт на инвазивното лечение в Смолян. Наскоро към тях се присъединява и д-р Милен Узунов. „За нас е изключително важно и медицинските сестри да бъдат добре обучени,” подчертава д-р Илиев. Екипът получава подкрепа и от директора на болницата д-р Марин Даракчиев, който постоянно инвестира в обновяване на апаратурата, включително и на самия ангиограф. „Ние буквално сменяме радиационната тръба веднага щом започне да дава сигнали за амортизация,” отбелязва д-р Илиев, сравнявайки тази практика с други центрове, където се чака с месеци.
Предизвикателствата – мотивацията на пациентите
Макар да работи с модерни технологии и да регистрира високи резултати, екипът на инвазивния сектор среща едно основно препятствие – мотивацията на пациентите. „Процесът на убеждаване често е по-труден и по-дълъг от самото лечение,” коментира д-р Илиев. Според него сред хората продължават да се носят митове, особено след ковид пандемията – че се поставят стентове ненужно или че инвазивните интервенции са опасни.
„Самата методика задължава абсолютна прозрачност – няма как да се сложи ненужен стент или балон, защото всичко се документира с коронарография и може да бъде проверено,” пояснява лекарят. „Съвременните стентове, с които разполагаме, почти се изравняват с байпас хирургията по ефективност,” допълва той. А от гледна точка на пациента, колкото по-рано постъпи за лечение, толкова по-голям е шансът за пълно възстановяване.
„Проблемът не е само в Смолян – това е национална тенденция,” казва д-р Шехова. „Но е хубаво да се знае, че ние сме тук и сме готови да помогнем. Колкото по-бързо човек потърси помощ, толкова по-големи са шансовете му да се върне към нормалния живот.”
Уникалният успех при спасения пациент с над 50 тромба в белите дробове още веднъж доказва, че инвазивният сектор към Кардиологично отделение на МБАЛ – Смолян, се утвърждава като място за високоспециализирано, модерно и резултатно лечение. Болницата не спира да разширява капацитета и възможностите си, за да бъде в крак с международните практики – и да даде втори шанс на всеки, който има нужда от навременна кардиологична грижа.