Илияна Йотова и Кирил Вълчев печелят в 263 от общо 268 секции на президентския балотаж в Смолянска област. Андрей Гюров и Георги Кандев водят само в пет малки секции – подвижната в община Мадан, в селата Букова поляна и Митовска, както и в Стража и Чеплетен, община Смолян.
При 100% обработени протоколи двойката Йотова-Вълчев получава близо 69% от вота и печелят във всичките десет общини. Преднината им спрямо първия тур почти се удвоява, а избирателната активност се повишава с 5% (от 21,63% на 26,66%)
Преднината на Йотова нараства с 10 000 гласа
Резултатите показват: 17 069 гласа за Йотова-Вълчев, или 68,75%, срещу 6 936 гласа и 27,94% за Гюров-Кандев. Разликата между двете двойки нараства от 5 354 гласа на първия тур до 10 133 на балотажа. В процентно изражение преднината се увеличава от 26,63 на 40,82 процентни пункта.
Йотова-Вълчев добавят 7 577 гласа към резултата си от първия тур, а Гюров-Кандев – 2 798.
Най-силна подкрепа за Йотова в Неделино, най-голям ръст в Рудозем
Както на първия тур, така и на втория Неделино е общината с най-висока подкрепа за Йотова-Вълчев -1 119 гласа и 80,39%. Следват Доспат със 77,22% и Баните със 75,90%.
Най-голямата промяна между двата тура е в Рудозем, където на първия тур Йотова имаше най-ниския си резултат в областта. На обаче балотажа гласовете за двойката се качват от 674 на 1 422 (съответно от 39,35% на 66,17%). Увеличението с 26,82% е най-голямото за нея сред десетте общини.
Следват Чепеларе с ръст от 25,20 пункта и Смолян с 23,71 пункта. Въпреки това община Смолян е с най-ниския процент за Йотова на балотажа – 65,62%.
Ето и резултатите на двете двойки по общини:
Ето таблицата с добавени проценти за двете кандидатски двойки:
| Община | Йотова-Вълчев | % | Гюров-Кандев | % | Избирателна активност |
|---|---|---|---|---|---|
| Баните | 759 | 75,90% | 217 | 21,70% | 32,08% |
| Борино | 590 | 67,58% | 269 | 30,81% | 29,18% |
| Девин | 1 546 | 70,76% | 565 | 25,86% | 22,76% |
| Доспат | 939 | 77,22% | 257 | 21,13% | 17,02% |
| Златоград | 1 820 | 69,47% | 737 | 28,13% | 27,63% |
| Мадан | 1 727 | 68,94% | 657 | 26,23% | 24,95% |
| Неделино | 1 119 | 80,39% | 255 | 18,32% | 27,86% |
| Рудозем | 1 422 | 66,17% | 634 | 29,50% | 26,15% |
| Смолян | 6 141 | 65,62% | 2 862 | 30,58% | 29,15% |
| Чепеларе | 1 006 | 65,84% | 483 | 31,61% | 28,21% |
| Общо за областта | 17 069 | 68,75% | 6 936 | 27,94% | 26,66% |
Борино се откроява при Гюров
Двойката Гюров-Кандев запазва най-високия си процент в Чепеларе – 31,61%, или 483 гласа. Най-същественото разширяване на подкрепата им обаче е в Борино. От най-слабата им община на първия тур Борино се превръща във втората най-силна на балотажа. Гласовете за двойката нарастват от 81 на 269, а делът ѝ – от 12,46% на 30,81%.
Това е единствената община, в която Гюров увеличава процентния си резултат повече от Йотова. Тя обаче запазва убедителна преднина и там – с 590 гласа и 67,58%.
Община Смолян осигурява най-много гласове и за двамата
От община Смолян идват 6 141 гласа за Йотова-Вълчев и 2 862 за Гюров–Кандев — съответно около 36% и 41% от областните им резултати.
Тук е и най-голямото увеличение в абсолютни числа: с 2 835 гласа за Йотова и с 923 за Гюров. В самия град Смолян за разлика от първия тур Гюров не печели секция. Най-близо до Йотова е в секцията в Областното пътно управление – с 91 срещу 110 гласа и СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с 86 на 109 гласа.
Рекордите
Йотова печелинай-високия си процент в село Изгрев, община Неделино – 94,87%. Следват Кръстатица, община Баните, с 94,44% и с. Кочани, община Неделино, с 93,02%.
Близо 4 700 повече гласували
На балотажа в областта гласуват 24 878 души – с 4 693 повече спрямо първия тур. Активността нараства слабо от 21,63% на 26,66%.
Ръст на гласувалите има във всичките десет общини. Най-висока остава активността в Баните – 32,08%, следвана от Борино с 29,18% и Смолян с 29,15%. Най-ниска отново е в Доспат – 17,02%.
