В Специализирания съд в София започва делото срещу Стоян Беширов и компания

На 18 февруари в Специализирания наказателен съд в София шест години след отстраняването му от поста тръгва делото срещу бившия кмет на община Неделино Стоян Беширов. Той е обвинен в длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай по чл. 203 от Наказателния кодекс, който предвижда затвор от 10 до 20 години. Заедно с Беширов обвиняеми са бившите му служители – Румяна Караиванова – секретар и зам.-кмет на Неделино, двама служители в общинската администрация, назначени като инвеститорски контрол – Николай Симеонов и Митко Петров, както и фирмаджиите Ружо Младенов – управител на ЕТ ,,АСО-Асен Младенов“, Огнян Годумов – собственик на ЕТ „Огнян Годумов – ДИТА“, Бойко Симеонов – собственик на ЕТ „БАС-66-Бойко Симеонов“, Младен Паналов – управител на „Дени Трейд“ и Младен Скечелиев – представител на „Фаст Билдинг 2009“.
Призовани са близо 200 свидетели, повечето от които са жители на община Неделино, както и Васил Иванов от „Нова ТВ“, чието журналистическо разследване предизвика акцията на ДАНС, довела до това дело. Свидетели са още служители на Областната администрация в Смолян, инженери, строителни предприемачи, общински съветници, представители на политически партии. Един от основните свидетели – Севдалин Чандъров – местен лидер на партия АБВ, разкрил пред разследващите, че в Неделино е съществувала корупционна схема.
Обвинението срещу деветимата е описано в над 120 страници. В него са изложени 25 деяния на Беширов с обвинение, че в предварителен сговор с Румяна Караиванова и в съучастие с помагачите фирмаджии Николай Симеонов, Митко Петров, Ружо Младенов, Огнян Годумов, Бойко Симеонов, Младен Паналов и Младен Скечелиев е присвоил над един милион и двеста хиляди лева от държавния бюджет чрез съставяне на документи с невярно съдържание.
Според обвинението, в началото на 2012 година Беширов и Караиванова разработили план с участието на служители на Община Неделно, които упражнявали контрол по строителството, и управителите на подбрани от тях фирми.
Престъпната схема
Измислената престъпна схема била за кражба на пари от бюджета, най-вече по линията на бедствия и аварии.
Беширов издал множество заповеди, с които обявявал бедствено положение като преувеличавал валежите в района на Неделино и техните последици. В заповедите му са описани многобройни бедствия – свлачища, преливане на дерета и реки, падане на стени, наводнения на жилищни сгради, затваряне на основни пътища, които не са се случили.
Уговорените фирми
И тъй като бедственото положение дава възможност на кметовете да възлагат обществени поръчки без обявление, Беширов и Караиванова изпращали покани само до уговорените фирми – ЕТ „АСО-Асен Младенов“, ЕТ „Огнян Годумов – ДИТА“, ЕТ „БАС-66-Бойко Симеонов“, „Дени Трейд“ и „Фаст Билдинг 2009“.
С тях Беширов сключил 7 договора за около 3.5 милиона лева за различни обекти, и чрез които една трета от сумата е била прибрана. Най-много пари са „усвоени“ чрез два договора с ЕТ „АСО-Асен Младенов“ – единият за подпорна стена на ул. „Напредък“ в Неделино за 1 млн. и 72 хиляди лева, а другият за 892 хиляди лева за изграждане на нов бент в река Неделинска край село Крайна. Други 536 хиляди лева са преминали през „Дени Трейд“ за строително-ремонтни работи в ОДЗ 1, обект на разследването на Васил Иванов. Следват още два договора, отново за ул. „Напредък“, с ЕТ „Огнян Годумов – ДИТА“ за 477 хиляди лева, с ЕТ „БАС-66-Бойко Симеонов“ за свлачище в с. Тънка бара за 273 хиляди лева, както и с „Фаст Билдинг 2009“ за подпорна стена по пътя за с. Върли дол на стойност 213 хиляди лева.
Случаят, който придоби национална известност чрез предаването „Разследване“ по Нова ТВ, е особено показателен за дързостта, с която е действал Беширов. По документи новата дограма на ОДЗ № 1, финансирана от японското правителство, е била сменена, де факто дори не е била измита.
Стена за 1 млн. лв. в реката
Не по-малко дързък и скандален е и един друг „обект“, описан в обвинителния акт на спецпрокуратурата. Той е свързан с „аварийно-възстановителни дейности и изграждане на бент към водоснабдителен комплекс Крайна“. Край река Неделинска в с. Крайна през 80-те години на миналия век бил изграден бент, ползван до средата на 90-те години за отвеждане на вода от реката към рибарници. След закриването на рибарниците съоръжението останало без предназначение и не било поддържано. Бентът нямал никаква връзка със снабдяването с питейна вода, но не и според Беширов. Кметът обявил, че съществуващият бент е с цел осигуряване на питейна вода за Неделино, Старцево, и други населени места, а при евентуалното му разрушаване имало опасност тези населени места да останат без вода. Затова възложил на „Стил – С проект“ ООД – София инвестиционен проект за нов бент. Целта на проекта била „стабилизиране на района чрез изграждането на праг (подпорна стена)“ с дължина 73 метра и височина 5 метра.
През ноември 2012 г. кметът на Неделино поискал целеви средства от над 1 млн. лв. от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за „извършване на неотложни възстановителни работи за трайно възстановяване на имот – публична общинска и държавна собственост – речните брегове и бент, изграден към помпената станция от водоснабдителния комплекс в с. Крайна, засегнати от бедствие и които са в състояние, застрашаващо живота и здравето на населението, имуществото и околната среда“.
Строителят – с фалшива диплома за техник
За да избегне обществена поръчка, пред Агенцията за обществени поръчки Беширов представил своя заповед за обявяване на бедствено положение и оферта от ЕТ „Сев Ади – Милчо Чандъров“. В показанията си пред разследващите представителят на фирмата Севдалин Чандъров е категоричен, че не е подал такава оферта, тъй като знаел, че поръчката била предрешена. Този факт бил известен и на обществеността в Неделино.
На 3 декември 2012 г. Беширов сключва договор с фирмата „АСО-Асен Младенов, представлявана от Ружо Младенов, за „изграждане на нов бент към водоснабдителен комплекс Крайна“ за 900 хиляди лева. В резултат на този договор фирма „АСО-Асен Младенов“ построила, както намери за добре, абсолютно ненужната стена в река Неделинска. А чрез невложени материали и неизвършени СМР са били присвоени значителни средства. Нещо повече. Според вещите лица „изграденото съоръжение не е праг, нито подпорна стена, не стабилизира района и с неговото изграждането може да се стигне до ерозия на бреговете на реката.“
Прокурорите сочат още, че Ружо Младенов е бил осъждан за това, че е представял и фалшива диплома за техник по геодезия от Техникума по строителство ,,Христо Смирненски“ в гр. Кърджали. Той нямал квалификация в областта на строителството и строителните технологии, нямал компетентност да управлява строителна фирма, която да изпълнява мащабни строителни проекти.
Материалите по делото – цял микробус
Обвинителният акт срещу Стоян Беширов бе внесен първоначално в Смолянския окръжен съд на 23 август 2017 година. Той бе от 348 страници, а за превозването тогава на 198-те тома с материали по досъдебното производство се наложи да пътува товарен микробус.
Два месеца по късно обаче Окръжният съд в Смолян прекрати съдебното производство срещу Беширов и компания и делото бе върнато на на специализираното звено „Антикорупция“ на Софийска градска прокуратура заради „съществени процесуални нарушения“. В решението на съда бяха изброени противоречия между диспозитива и обстоятелствената част на обвинителния акт – главно разминавания в датите на фактури и протоколи за финансирани, но неизпълнени строително-монтажни дейности.
Досега Стоян Беширов успяваше да държи разследването по-далеч от съдебната зала, търсейки и възползвайки се от политически чадъри. Поредният проект, към който се е насочил бившият кмет със скандална известност, е партията на Слави Трифонов. В негова полза работи и тромавото българско правосъдие. А дали идва краят на шестгодишната сага на кмета, който се хвалеше, че работи без заплата, предстои да видим.