Родопските гайда и песен на Илия Учиков и Мариана Ангелова плениха Лондон

Илия Учиков и Мариана Ангелова посетиха няколко значими събития във Великобритания по покана, изпратена до кмета на община Чепеларе, от Българска православна църква „Св. Йоан Рилски“- гр. Лондон , българското училище „Иван Станчов“ към посолството ни в Лондон и Българското училище „Слово“ в Оксфорд.
Родопчаните зарадваха стотици християни, дошли на тържественото освещаване на Българска православна църква „Св. Йоан Рилски“ в Лондон. Храмът бе осветен от Негово Светейшество патриарх Даниил и Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний.
Учиков и Ангелова се включиха и в отбелязването на Баба Марта и честването на Националния празник на България 3 март в организираните мероприятия от БУ „Слово“ в Оксфорд.
„Навсякъде ни посрещаха с голяма радост и ни поканиха да гостуваме в Бирмингам през месец юни“, сподели Ангелова.
В социалните мрежи БУ „Слово“ споделиха: „Учениците и гостите имаха възможността да се запознаят отблизо с каба-гайдата – един от най-емблематичните български народни инструменти. Илия Учиков не само изпълни автентични родопски мелодии, но и разказа за изработката на гайдата – от какви материали се прави и как се съхранява този традиционен инструмент. Залата се изпълни с магията на българската народна музика, когато Мариана Ангелова изпя няколко от най-красивите родопски песни. Завладени от ритъма, децата и гостите се хванаха на хоро, което внесе още повече емоция и радост в празничния ден.“
Ръководството на Община Чепеларе е изпратило три комплекта книги като подаръци към домакините във Великобритания – „Протойерей Евстати Янков Евстатиев (1886-1952 г.). Българският отец Йоан Кронщадски“, „Протойерей Евстати Янков Евстатиев. Проповеди“ и „Кръстовата планина“, които много са ги зарадвали.
„Изказваме искрени благодарности и благопожелания на Илия Учиков и Мариана Ангелова, които прославят България, Родопа планина и Чепеларе чрез съхраняване на традиции, песни, споделяне на майсторлъка при изработването и тайните за съхранението на родопската каба гайда и песен. Предаването на българския дух зад граница е безценен подарък за българите там, а за нас чест и гордост!“- написаха от Община Чепеларе в социалните мрежи.