Незабравима среща с писателя Васил Венински в Чепеларе

В рамките на Майските културни тържества на община Чепеларе, на 18.05.2023г. в библиотеката на НЧ „Родопска искра 1880“ бяха представени книгите „Мъжко време“, „Деребейски времена“, „През иглени уши“ и „Ловни страсти в пазвите на Радюва планина“ на писателя Васил Венински. Официални гости на премиерата бяха Боран Хаджиев – кмет на община Чепеларе и Стоян Кузмов – зам.-кмет.
Вечерта започна по нетрадиционен начин – с прочитане на неговия разказ „Родопско халище“ от Адриана Иванова – библиотекар, под звуците на изкусната гайда на облечения в родопска носия г-н Ангел Николов – председател на читалището. В. Венински бе представен с рецензии на посочените книги, написани от именитите български литературни критици Георги Н. Николов, Димитър Томов и Иван Д. Христов. След което авторът сподели със присъстващите в залата какъв е поводът за създаване на всяка една от тях, като благодари на кмета на общината за пълното финансиране на „Мъжко време“, в която авторът описва войните за национално обединение, като конкретно в своето изложение той се спря на славните битки на 21-и Средногорски пехотен полк във Балканската война (1912-13), където редом с литературните герои в приложение са дадени списъци на реалните, загинали във всяка една битка, водена на териториите и на бившата Рупчоска околия, и на днешната Смолянска област.
Целта на автора е в една увлекателна форма днешните млади хора да научат истинската история на своя роден край, за да го заобичат още повече. За сборника „Деребейски времена“ писателят каза, че тя е второ изцяло преработено и допълнено издание, което е напълно изчерпано и по всяка вероятност ще има и трето. За книгата „През иглени уши“ – разкази, хвалби, укори, Венински довери, че тя е един вид равносметка на досегашния му творчески път.
Ето какво казва за нея писателят Димитър Томов – носител множество национални награди на имената на Николай Хайтов, Йордан Йовков, Георги Караславов и др.: „Щедрият талант на В. Венински богато е черпил от българската фолклорна традиция. Още един съвременен разказвач, който успява да изведе регионалните сюжети и да пресътвори художествено битността на хората от Родопския край до общонационалната литературна материя, като същевременно прави общочовешки обобщения. А пък идеята за раздели като „Хвалби“ и „Укори“, съдържащи оценки на другите за неговото творчество, е ведро намигване – ирония и самоирония, които само извисеният над дребнотемието творец може да си позволи.“ За „Ловни страсти в пазвите на Радюва планина“ – едно обемисто краеведческо изследване, в което всеки български ловец има какво да види и прочете, авторът сподели, че е написана по заръка на Сдружение „Чернатица“ – Хвойна, в което членуват 12 ловни дружинки от общините Чепеларе и Лъки.
Венински отговори на всички въпроси на присъстващите. Йордана Карамитева – ексдиректор на обединените детски заведения в града, говори за изграждането на образите в разказите и стила на автора, който много и допада, а краеведът Костадин Глушков отбеляза, че книгата за ловците е „много ценно свидетелство и дава ясна и точна картина за икономиката, душевността и духовността на старите рупци“.

Накрая кметът на Чепеларе Боран Хаджиев благодари на писателя за написаното от него, пожела му творческа дълголетие и вдъхновение и го удостои с почетна грамота, придружена с подарък. Предвид факта, че Венински пише най-вече за Родопите, литературната вечер завърши с думите на Адриана Иванова: „За да научиш историята на света, трябва да започнеш от родния край.“