Над 100 гайдари от 6 до 79 години се бориха за отличие на събора в Гела
Тридневният празник на гайдата и родовите традиции събра над 20 000 българи и гости от чужбина на Илинденските поляни над с. Гела. Двадесет и първото издание на гайдарското надсвирване и събор донесе отличие и признание за 20 гайдари в 4 възрастови категории. Академичното жури начело с професор Милчо Василев имаше тежката задача да избере най-добрите гайдари не само на каба, но и на джура гайда. Включването на джура гайда в конкурса доведе и рекорден брой участници от Варна, Хасково, Кърджали, Горна Оряховица, Асеновград, Пловдив, Димитровград, Русе, София, Смолян и много други.
Цветомир Александров от гайдарски състав „Дунавски гайди“ от Русе бе най-младият участник – 6 години, а най-възрастният бе Георги Червенков от Пловдив, на 79 години.
Стелиян Мазманянов от гр. Пловдив свири най-дълго на гайда. В състезанието се включиха общо трима смелчаци и догодина ще бъдат поканени да се борят официално за рекорд на Гинес.
Традициите, фолклора, магичният звук на гайдата и красотата на Родопа планина доведоха хиляди хора, които освен на гайдарско надсвирване се насладиха и на богата фолклорна програма, събрана на две сцени в два вечерни и един дневен концерт. Десетки български занаятчии радваха с таланта си посетителите. Те имаха възможност да се докоснат и до чистата храна, произведена от български семейни ферми, както и да опитат обичаната от всички родопска кухня и чевермета.
По традиция третият и последен ден на събора доведе всички гелски родове за родова среща. Te извиха кръшни хора и се потопиха в магията на фолклора ни и традициите.
Безплатни демонстрации и уроци по сглобяване и свирене на каба гайда бяха също част от програмата. А безплатни паркинги и зони за къмпингуване, както и обществен транспорт през трите дни на събора бяха на разположение на всички желаещи да се включат в празника.
Най-големият гайдарски събор у нас се организира за 21-ви път, винаги в първия уикенд на месец август. Целта му е да съхрани и популяризира народното творчество, да подкрепи предаването на традициите във фолклора ни, да осъществява обмяна на опит между гайдари от цялата страна, като по този начин спомогне за запазване спецификата на инструмента.
Съборът се организира от фондация „Наследство в бъдещето“, която провежда Националния събор на овцевъдите в България и събора на Рожен.