Министърът на регионалното развитие и благоустройството ще се срещне с недоволните от класацията за санирането
Процедурата е на конкурентен подбор. Всяко едно проектно предложение се конкурира с всяко друго.

„Изправени сме пред една класическа ситуация на пораждане на недоволство в ситуация, в която потребностите надвишават възможностите. По Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) бяха осигурени 1.129 млрд. лв. за саниране. Подадените проекти са общо 3068 на обща стойност 3.972 млрд. лв.“, обясни регионалният министър Андрей Цеков в неделя, в предаването „Защо, господин министър?“ по бТВ .
Въпросите относно съмнения за неверни данни трябва да бъдат повдигнати към компетентния орган – това е Агенцията за устойчиво енергийно развитие, посочи министърът и потвърди, че ще се срещне с недоволни от списъците с одобрени сгради кметове на общини.
Той допълни още, че ако от Агенцията за устойчиво енергийно развитие излезнат със становища, че има данни в сертификати, които не отговарят на действителността, ще бъдат извършени корекции в оценките на въпросните сгради, каза министър Андрей Цеков по повод твърдения за фалшиви сертификати на жилищни сгради, одобрени за саниране със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Не е нужно да имате вътрешен човек, за да ви санират блока, оценката се прави машинно и няма субективен фактор, увери министърът в коментар за масовото недоволство от класацията за безплатното саниране.
Ако гражданите имат съмнения за неверни данни, то тези въпроси трябва да бъдат отправени към компетентния орган, а това е Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Лимитите за съответните общини не означават гарантирано финансиране, отговори Андрей Цеков на въпрос – защо одобреното финансиране е далеч под предварително коментираните лимити за всяка община и в крайна сметка се получи този голям дисбаланс в одобрените сгради по общини.
„Процедурата е на конкурентен подбор. Всяко едно проектно предложение се конкурира с всяко друго“, каза той и допълни, че разписаните лимити за средства за саниране имат за цел да предотвратят прекалена концентрация на пари в големите общини. По думите му за класирането всичко е въпрос на качеството на проектното предложение и на декларираната ефективност на инвестицията.
Министърът изтъкна, че оценките за проектните предложения се базират изцяло на данни, които следват от енергийните обследвания, възложени от собствениците на сгради, и няма субективен фактор.
Андрей Цеков успокои собствениците на неодобрени сега жилищни сгради, че в различните програми на регионалното министерство има допълнителни средства за саниране. Той посочи, че по втората подмярка по Плана за възстановяване и устойчивост парите са 282 млн. лева. Освен това има 409 млн. лева по Програмата за развитие на регионите, от които 63 млн. са предвидени за десетте най-големи общини, 150 млн. са за всички останали. 196 млн. са предвидени целево за областите, засегнати от климатичния преход – Стара Загора, Кюстендил, Перник и свързаните с тях общини, каза още регионалният министър.