Лифт до Снежанка, колежи като в Швейцария и хотел „Хилтън“ в Смолян
Юлиян Инджов очерта светлия хоризонт, ако не му пречат

„Такива населени места като Смолян ще станат много скъпи, защото ще могат да пият чиста вода и да дишат чист въздух… Ако се направят колежи като в Швейцария или Англия, ще дойдат деца от цяла България, хиляда семейства – всяка събота и неделя тук ще е пълно с гости и инвеститори, имотите ще поскъпнат по две! Може да се изгради и кабинков лифт до Снежанка, да се качим за броени минути…“ С тези думи, изречени с нескрит ентусиазъм, строителният предприемач Юлиян Инджов очерта „светлия хоризонт“ за Смолян пред журналисти в петък. Стига местната общественост да го подкрепи и „никой да не му пречи“ да реализира плановете си.
„Може да стане по две цената на имотите“
„Когато тези, условно казано, дупки се затворят и строителството потръгне, стойността на недвижимите имоти ще се вдигне по две“, заяви Инджов, визирайки бъдещия петзвезден хотел в търговския комплекс „Евридика“ с марката „Хилтън“, както и обновения хотел „Смолян“, за който той обещава 10 милиона евро. „Ако сега можеш да си купиш за 800–1000 евро на квадрат, това като стане, ще стане по две“, каза той, убеден, че градът ще дръпне нагоре, стига да бъдат премахнати „спънките“, които според него са трупани през годините: „Не може винаги да има изгода само за Общината, понякога трябва да се помага на инвеститорите.“
„Войните ще бъдат за вода, а не за петрол“
По време на пресконференцията си Инджов често се връщаше към темата за природните дадености на региона. „Сами виждате тенденцията в световен мащаб – войните вече не са за петрол, а ще бъдат за вода“, подчерта той. Според него Смолян има „страхотен шанс“ да се утвърди като предпочитано място за живеене и туризъм, защото тук има изобилие от чиста вода, чист въздух и зеленина. Предприемачът твърди, че подобна комбинация не е достъпна навсякъде и ако се развият правилни проекти, много хора ще потърсят спасение от по-мръсните градове именно в Родопите.
„Можем да направим колежи като в Швейцария и Англия, да дойдат деца на богати родители“
Инджов не се спря само до обещания за хотели. „Ако обществеността беше активна в града, тя отдавна да го е направила интересен за много хора,“ подхвана той и разви тезата, че Смолян има нужда от частни или общински колежи. „Би могло, понеже има много училища с много добра инфраструктура, да се направят колежи като в Швейцария, в Англия… Да учат деца до 18-годишна възраст от цялата страна, на заможни родители.“ По думите му, така в града щели да идват хиляда семейства всяка събота и неделя, да купуват имоти и да пълнят местните хотели. „Народът трябва да разбере, че няма кой да му помогне, освен той сам, ако не си помогне“, беше неговият апел, намеквайки, че Общинският съвет веднага можел да вземе решения за разкриване на такива учебни заведения.
„Имаме чист въздух, границата е отворена, и морето стана близо – време е да действаме“
В подкрепа на визията си за процъфтяващ Смолян, Инджов спомена и близостта на града до морето, веднага щом се премине през Родопите и гръцката граница. „Вече е отворено, морето е близо. Не може все някой да стои и да чака. Нещо трябва да се прави в този град,“ заяви той. Счита, че съществуващите спортни съоръжения и плувни басейни биха могли да се развият още, ако се осигури по-масов поток от посетители – било то родители на колежани, чуждестранни туристи или хора, които желаят да се заселят в екологично чист район.
„Кабинков лифт от центъра до Снежанка“
По повод нови възможности за туризъм, Инджов разказа и за идеята си да се направи „кабинков лифт от центъра на Смолян до връх Снежанка“. Разкри, че в района на т.нар. „Дълбоко дере“ той имал своя сграда, проектът за която бил изчислен така, че да позволи първата станция на лифта да се монтира отгоре, а отдолу да се изгради паркинг на два етажа с капацитет за 200 коли. „Оставил съм го на изчакване, за да видим Общината дали ще прояви инициатива. Иначе ми е лесно да го довърша – мога да го направя жилищна сграда и да я разпродам, но не това е идеята,“ каза той, настоявайки за партньорство на местната власт с частния му бизнес.
Големите обещания – първата стъпка към „райския“ Смолян?
С тези думи и живописни планове Инджов представи „светлото бъдеще“, в което градът под връх Снежанка се преобразява в средище за туризъм, образование и инвестиции. Посочи, че „вече има лифт, вече морето е близо, вече има достатъчно училища“ – и именно затова много заможни семейства щели да изберат Смолян като място за децата си. „Щом войните станат за вода, тук ще е още по-скъпо,“ настоя той, убеден, че екологичната среда и климатичните промени ще насочат хората към Родопите.
Дали всичко това ще се случи на практика, зависи от два проекта – както и дали Общината, собствениците на спорните имоти и самата общественост ще подкрепят визията му безусловно. Инджов обаче се стара да очертае именно тази мечтана перспектива, включително обещаното „удвояване на цените на имотите“. „Трябва да сме активни, защото няма кой друг да ни помогне. Ако не ме спират, аз ще го направя,“ повтори на няколко пъти, сякаш за да напомни, че красивите планове зависят не само от парите, но и от липсата на „пречки“ по пътя му.
Проблемите около хотел „Смолян“ и хотел „Хилтън“ (търговския комплекс „Евридика“)
След като очерта своята визия за едно бъдещо процъфтяване на Смолян – с двойно по-скъпи имоти, колежи за децата на богати родители и лифт до Снежанка – Юлиян Инджов премина към най-конкретната част от обещанията си. Той заяви, че „основна заслуга“ за това бъдеще ще имат два проекта, които ще стартират „промяната“ в града – превръщането на хотел „Смолян“ в парк-хотел за 10 милиона евро и завършването на т.нар. хотел „Хилтън“ в рамките на търговския комплекс „Евридика“ за още 15 милиона евро.
Според предприемача обаче, за да се случи това, трябва да се преодолеят редица препятствия: спорове за собственост, стари приватизации и един „буламач“, който, по думите му, е „създаден с мълчаливото съгласие на обществеността“.
„Няма как да им купя двете стаи… всичко буксува“
При хотел „Смолян“ Инджов разказва, че е „изкупил голяма част“ от сградата, но две стаи остават в чужди ръце и не може да се споразумее със собствениците – семейството Асен и адв. Светла Оковска. „Вече седма година този процес тече… тези две стаи са на един и същи собственик, няма как да се разберем с пари,“ обясни той. Затова целият ремонт, който според него щял да превърне сградата в парк-хотел (с озеленена зона под нея), е „на трупчета“.
„Сами виждате, че няма къде майките да си разхождат количките,“ подчерта Инджов, намеквайки, че Смолян има нужда от повече публични пространства. Той се похвали, че изкупил още имоти около хотела, за да направи „парк, който липсва на града“, но „няма как да го осъществим, без да обединим цялата сграда в едни ръце“.
„Евридика“ – от бетонен скелет до „Хилтън“, или как жалбите на Оковски водят до спиране на строежа
За втория проект – хотел „Хилтън“ в търговския комплекс „Евридика“ – Инджов показа копие на договор. „Наистина имам договор с „Хилтън“, за да го изградя,“ увери той.
Проблемът, по негови думи, е свързан с преплитането на много различни собственици в „Евридика“. Той обвинява „неправилна и незаконна приватизация“ от миналото, както и самата Община, че не му „дава“ земята или че бави процедурите по новия Подробен устройствен план. „Поисках от общината да изготвя ПУП, който се процедира, за да се отделят ясните парцели. А в момента е на етап жалене,“ обясни Инджов.
Най-острите критики обаче отправи към Асен Оковски, чийто имот е съседен на комплекса и който подава сигнали за незаконни строителни дейности. „Включително имотът на Оковски не пречи на намеренията ми, но жалбите му предизвикват проверки,“ каза Инджов, визирайки последната заповед на РДНСК, която спира градежа на „Хилтън“ заради незаконно строителство. „Някой бил съборил тухлената зидария, аз я възстановявам, но щом полагаш тухли, по закон това е строеж. Моя грешка, не съм спазил процедурата.“
Въпреки това той настоява, че „една формалност“ не трябва да бави вложението му от 15 милиона евро. „Когато затворим тези дупки, имотите в Смолян ще станат двойно по-скъпи. Не е нормално да ме спират заради дреболии,“ смята Инджов.
„Общината трябва да ме въведе във владение – иначе ще си потърся щетите“
По време на пресконференцията предприемачът няколко пъти повтори, че „само Общината може да помогне, да разплете този качамак“, защото тя притежава голяма част от земята под „Евридика“. „Най-вероятно някой преди мен е платил земя и право на строеж два пъти… ако трябва, аз и трети път ще платя,“ заяви той, „но сме в съсобствен парцел. Не може да строя без яснота.“
„Искам да ме въведат във владение,“ настоява Инджов, обяснявайки, че без това не може да мине към следваща фаза на строителните дейности. Предупреди, че договорът му с „Хилтън“ е със срок на изграждане до 2027 г. и ако проектът пропадне, ще потърси финансови компенсации от Общината. „Мога да им извадя бюрата и столовете, ако се стигне дотам,“ заяви не на шега той, имайки предвид, че ще осъди Община Смолян да му плати всички разходи дотук.
„Обществеността да реши дали й трябват двата проекта“
Инджов се оплака не само от Общината и жалбите на Оковски, но и от „мълчаливото съгласие“ на обществото, което дълго време е допускало подобни недоразумения и „лоши решения“ от страна на управляващите. „Обществеността сама трябва да прецени дали й трябват двата проекта, или не й трябват,“ изтъкна той.
На въпроса: Как може един цял град да носи вината за казусите около хотелите „Смолян“ и „Хилтън“, предприемачът отвърна: „С мълчаливото съгласие на обществеността се създават такива буламачи. Ако хората бяха по-активни, отдавна да сме решили тези въпроси.“
Така Инджов завърза големите си инвестиционни планове с призива всички в Смолян да „помогнат“ – Общината да ускори документите и ПУП-овете, собствениците на имоти да му ги продадат на разумни цени, а гражданите да не остават безучастни. „Няма кой да ви помогне, освен вие сами да си помогнете,“ повтори той, настоявайки, че градът може да спечели, ако тези два хотела станат факт. След пресконференцията на Инджов, „Отзвук“ потърси за изявление Община Смолян, откъдето лаконично отговориха, че засега ще се въздържат от коментар.
„Бях и продължавам да съм търпелив, но…“
„Бях и продължавам да съм търпелив,“ каза Инджов в края на пресконференцията, давайки сигнал, че все още не се отказва от проектите. Проблемът, по негови думи, е, че общината „бездейства“ и не го въвежда официално в собственост. Други хора като Оковски „пречат“ със сигнали и съдебни битки, а обществеността „си мълчи“. Така обещаното светло бъдеще на Смолян – с хотели, колежи и лифт – остава на пауза с рефрена „Някой друг ми пречи“.