Advertisement
НОВИНИ

Форум за връзката на професионалното образование с бизнеса се проведе в Мадан

Форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“, се проведе на 06 ноември  в гр. Мадан. Той бе организиран от ХОЛДИНГ КЦМ 2000. Основните обсъждани теми в дискусията бяха „Развитие на професионалното образование и обучение“ и „Обществото и бизнесът в подкрепа на професионалното образование“. В него участваха областният управител Захари Сираков, заместник-миситърът на образованието Таня Михайлова, инж. Румен Цеков – главен изпълнителен директор на ХОЛДИНГ КЦМ 2000, д-р Христо Каменов – директор на ПГ „Васил Димитров“-гр.Мадан, Никола Запрянов – началник на РУО-Смолян, Иванка Киркова – началник на РУО-Пловдив, проф. Ивайло Копрев – ректор на МГУ „Св. Иван Рилски“, проф. Емил Михайлов – декан на Факултета по металургия и материалознание към ХТМУ, Йордан Диков – директор на ПГ „Цар Иван Асен II”-гр.Асеновград, Фахри Молайсенов – кмет на община Мадан, Сергей Атанасов – изпълнителен директор на Горубсо-Мадан, Мариана Гуркопашова – главен директор „Управление на човешкия капитал в ХОЛДИНГ КЦМ 2000, Жечка Кръжева – главен учител в ПГ „Цар Иван Асен II”-гр.Асеновград.

„Като цяло през последните няколко години може да се отчете тенденция към засилване на интереса към професионалното образование в област Смолян. Това се дължи до голяма степен на добрата комуникация между РУО-Смолян, местната власт, учениците и родителите, директорите на гимназии, ръководителите на филиали на висши учебни заведения и бизнеса в региона.“ Сираков обясни, че всяка година Областната комисия по заетост съгласува и приема Предложението на РУО-Смолян за държавен план-прием за предстоящата учебна година, който е съобразен, както с желанията и интересите на ученици и родители, така и с нуждите от кадри за местната икономика.“ – каза областният управител Захари Сираков.

„Въвеждането на дуална система на обучение в някои от професионалните гимназии е израз на подкрепа от страна на бизнеса и обществото за развитието на професионалното образование и обучение. Това сътрудничество е ползотворно за всички, защото спомага за задържането на млади специалисти в региона и задоволява нуждата от кадри за работодателите.“ Областният управител изрази подкрепата си към активния интерес на образователните институции в област Смолян и участието в европейски програми за професионално развитие и стажантски практики в страната и чужбина. Сред добрите примери за това са спечелените от училищата проекти по програми „Еразъм +“, благодарение на които много ученици имат възможност да демонстрират професионалните си знания и умения, като работят за определен период на реални работни места в сервизи и офиси в големи Европейски компании. Така учениците обвързват знанията с практиката и се ориентират за бъдещото си професионално развитие.

“Обезлюдяването на нашия регион е най-голямото предизвикателство, пред което сме изправени.“, Сираков не скри притесненията си от негативните демографски процеси. „Обвързването на образованието с възможностите за развитие на местната икономика е един от способите да задържим младите хора тук.“, допълни той.

Advertisement

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button

Adblock Detected

Не можете да сърфирате в Отзвук.БГ, ако блокирате рекламите в сайта!