НОВИНИ

ДНСК спря строителството на хотела-скелет до болницата в Смолян

След години на бездействие и поредица от сигнали за нерегламентирано строителство, Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) най-накрая разпореди спиране на строителните дейности в т.нар. „хотел-скелет“ до болницата в Смолян. Съоръжението, което отдавна предизвиква недоволство сред жителите на града, отново стана обект на проверки и административни процедури, след като собственикът отказа да представи строителни книжа и да осигури достъп на контролните органи.

Пореден сигнал и отново мълчание от институциите

Случаят с недовършената сграда на хотел, чието строителство започна преди повече от 20 години, от години буди тревога и въпроси сред гражданите. Някогашният проект за хотел до болницата в града, се превърна в „скелет“ – един грозен символ на липсата на контрол и прозрачност в строително-инвестиционния процес.

Реклама

Сигналите са многобройни, а сред най-активните граждани е Асен Оковски – собственик на съседен имот, който от месеци се оплаква, че тежка строителна техника нахлува в парцела му и блокира достъпа до неговата собственост. Той твърди, че от септември-октомври 2024 г. насам се извършват мащабни строителни дейности, които очевидно надхвърлят обичайните „козметични ремонти“.

Още през октомври 2024 г. Оковски изпраща жалба до Районна прокуратура – Смолян с искане да се установи кой стои зад строителните дейности и защо никой не предприема адекватни мерки. Почти по същото време изпраща и сигнал до РДНСК – Смолян и ДНСК – София, в който настоява за незабавна проверка.

Проверки, които никой не искаше да направи?

Според официалните документи, РДНСК – Смолян най-после извършва проверка на 06.12.2024 г., при която се установява, че в сградата са изградени нови стени на второ, трето и четвърто ниво. Оттам обаче констатират и че достъпът до обекта е възпрепятстван – не е позволено на контролните органи да огледат в детайли строителните дейности.

С писмо от 09.12.2024 г. РДНСК изисква от собственика – „ТЪРГОВСКИ ЦЕНТЪР ЕВРИДИКА“ ЕООД  – да представи строителни книжа и да осигури достъп до сградата. Въпреки това исканията остават без отговор, което кара инспекторите да направят повторна проверка и да съставят Констативен акт №1/18.12.2024 г.. Именно този акт поставя началото на процедура за спиране на строителството по реда на чл. 224, ал.1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ).

Административна заповед за спиране на строежа

В края на декември ДНСК официално обявява, че строежът трябва да бъде спрян, докато не се уточнят законните основания за подобна дейност и не бъде гарантирано, че собственикът разполага с необходимите разрешителни. В заповед с изх. № СМ-607-00-302/20.12.2024 г. категорично се постановява преустановяване на всички строителни дейности, докато не приключи административното производство по случая.

Собственикът и възложител на строителството – „ТЪРГОВСКИ ЦЕНТЪР ЕВРИДИКА“ ЕООД – според писмата от РДНСК и ДНСК, не е успял да докаже законността на „ремонтните дейности“. Липсват валидни строителни книжа, което създава основателни съмнения дали не става въпрос за опит да се завърши строителството на сградата, без да се спазват нормативните разпоредби.

Кой стои зад „ТЪРГОВСКИ ЦЕНТЪР ЕРИДИКА“ ЕООД?

Дружеството е регистрирано на 31.12.2021 г. Седалището му е в гр. София на улица „Николай Коперник“ 25 (същият на който е „ИСА 2000“). Негов управител е Деян Инджов, син на собственика на „ИСА 2000“ Юлиян Инджов – един от големите строители не само в Смолян, но и в страната. Едноличен собственик на капитала на ТЪРГОВСКИ ЦЕНТЪР ЕВРИДИКА“ ЕООД е друго дружество на Инджов – „ТЕРРА НОСТРА БЪЛГАРИЯ“ АД, в което акционери са Юлиян Инджов с 60%, синът му Деян и дъщеря му Деница с по 20% от акциите.

Какво предстои?

След издаването на Констативен акт №1/18.12.2024 г. и заповедта за спиране на строителството, се очаква собственикът да получи официално уведомление и да бъде уведомен за възможността да подаде възражения. Ако в крайна сметка се докаже, че строителството е незаконно или се извършва без необходимите книжа, ДНСК би могла да пристъпи към по-строги мерки – включително санкции и задължение за премахване на изградените части.

Община Смолян и РДНСК-Смолян също носят своята отговорност – те следва да контролират подобни строителни обекти и да гарантират, че старите „скелети“ в града няма да се превръщат в нови проблемни зони.

Advertisement
Back to top button