Advertisement
НОВИНИ

100 години от рождението на актьора Георги Палагачев

Големият ирландски драматург Оскар Уайлд казва: „Смятам театъра за най-великата от всички форми на изкуството и за най-непосредствения начин, по който едно човешко същество може да сподели с друго чувството за това какво е да си човек”, използвам тези негови думи, за да започна материала си, посветен на 100-годишнината от рождението на актьора на Родопите, твореца, човека Георги Христов Палагачев. Целият си съзнателен живот той посвещава на смолянския театър, историята му и културата в региона.

Видният ни театрал е роден на 26 септ. 1924 г. в с. Райково, (дн. кв. на Смолян). В свое интервю разказва, че голяма част от детството му е свързано със с. Арда, родно място на неговата майка. От нея той наследява артистичния си талант, пъргавост и горещ темперамент. През 1932 г. семейството построява своя дом – първата къща по онова време в района на бившето кино „Дружба“.

Младежът учи в ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ – Смолян, за кратко в Машинно-техническото училище – Карлово, а през 1944 г. завършва курса на реалния отдел на Райковската народна смесена гимназия. Именно там съдбата го среща с известния учител Константин Яновски (изключително ерудиран, освен че е извънредно ценен за обучението и възпитанието на учениците, той полага основите на родния театър и художествената самодейност в Райково). Далновидният педагог насърчава Георги Палагачев да участва в Работническия театър в с. Райково. Независимо, че трудовият му стаж започва като огняр, машинен техник и монтьор (за което, между другото е награден през 1954 г., за добра работа и опазване на машините), тогавашният самодеец нито за миг не губи страстта си към театъра.

Така, през пролетта на 1951 г., той е след основателите на сформирания полупрофесионален среднородопски театър, който по-късно ще прерасне в Родопски драматичен театър. Палагачев е сред 14-те първи назначени артисти. Той е назначен като актьор – IV група (1955 г.). Постепенно изкачва професионалната стълбица и е преназначаван: през 1959 г. актьор – III гр., 1960 г. актьор – II гр., 1965 г. – актьор – I гр., 1968 г. – актьор с извънредна категория и от 1973 г. – актьор с висша категория. 33 години той посвещава на актьорската професия като с присъщото си вдъхновение извървява трудния път от любителството до професионализма. Както сам споменава в свое интервю „Аз съм единственият от старото местно ядро актьори, който е завършил ВИТИЗ“. Това се случва през 1971 г., като Палагачев е част от класа на проф. Кръстьо Мирски.

През активния си творчески път Георги Палагачев – „Гео“, както го наричат неговите колеги, изиграва на сцената на Родопски драматичен театър над 120 роли в широк жанров обсег – от ярко комедийни и сатирични до драматично-трагични и героично-романтични превъплъщения. Партнирал е на сцената на известни български актьори, гастролирали в РДТ – Маргарита Дупаринова, Любомир Кабакчиев, Георги Гайтаников и др. Играл е в пиеси на режисьорите проф. Иван Михайлов, Владимир Полянов, Любен Гройс, Йордан Саръиванов, Кольо Петков, Кирикор Азарян, Ганчо Киречев и др.

В киното Георги Палагачев участва в сериала „Записки по Българските въстания“. Правил е и пробни снимки за ролята на поп Алигорко за филма „Време разделно“. Едноименната пиесата е поставяна и на сцената на Родопския драматичен театър и той е изпълнявал тази роля в нея.

Актьорът Г. Палагачев (първи ред, с каскет)сред строителите на новия театър. Всички актьори са преназначени за един месец като общи работници на строежа. 1985 г. ДА – Смолян, ф. 1539, оп. 1, а.е. 49, л. 34

За цялата си творческа дейност Георги Палагачев е награждаван многократно. Той е един от малкото културни дейци в Смолянска област, който е награждаван два пъти с орден „Кирил и Методий“ I-ва и II-ра степен. Многобройни са неговите награди, както от театрални прегледи, така и от държавни и правителствени институции.

Актьорът остава в сърцата на публиката, името му завинаги ще е сред тези на основателите, не по-малко значима е и дейността му по събиране на материали и написване на историята на среднородопския театър. Първоначално той пише дипломна работа по темата, но в последствие обогатява материала, като смята да издаде книга. В свое интервю Г. Палагачев разказва, че изданието ще носи заглавието „Развитието на театъра в Средните Родопи от появата му до наши дни“. Предвижда изданието да се състои от пет глави, като започва от предосвобожденския период. За съжаление, то не вижда бял свят, но голяма част от събирателската му дейност е съхранена.

Георги Палагачев се оказва изключително целенасочен изследовател, който издирва, селектира и подрежда данни по темата. Благодарение на тази негова осъзнатост, за важността на документите и написаната история, той създава един богат архив, отразяващ творческата му и проучвателна работа. През 2018 г., сина му Христо, дари архива му в Държавен архив – Смолян. Няколко години по-късно, той бе използван за написването на юбилейния сборник, посветен на 70-та годишнина на Родопския драматичен театър. Още приживе, той е важен информатор за краеведи и изследователи, като Никола Пашов, при написването на книгата Първи среднородопски театър „Изгрев“. Имено в писмо на Иван Попвасилев до Г. Палагачев пише: „…Открихме го тържествено на 8.01.1919 г. Дадохме му име Първи среднородопски театър „Изгрев“… А името Изгрев бе със символично значение – изгрява ново време, идват нови дни, дни на култура и на просвета, чийто храм ще бъде Театърът“.

Има запазени и документи от публицистичната дейност на Г. Палагачев, десетки статии в национални и регионални вестници, и списания, най-вече за РДТ. Издава и три малки книжки със стихове и разкази за живота на хората в Родопите.

От всичките му дейности, има съхранени документи в личния му фонд, заведен под № 1539 в Държавен архив – Смолян. Той съдържа 64 архивни единици, включени в Инвентарен опис № 1. Документите обхващат периода 1920-2008 г.

Земният път на твореца родопчанин Георги Палагачев приключва на 6 дек. 2007 г. в Смолян. В знак на признателност и поклон пред паметта му, наследниците поставят на дома му паметна плоча с неговия лик за спомен на поколенията.

В началото на октомври, през настоящата юбилейна година, предвиждаме откриване на документална изложба, която достойно да представи видния ни съгражданин. Надяваме се, смолянчани да отдадат заслужена почит на видния актьор – Георги Палагачев.

Елена Стоянова, гл. експерт в Държавен архив – Смолян

Advertisement

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button

Adblock Detected

Не можете да сърфирате в Отзвук.БГ, ако блокирате рекламите в сайта!